עם ישראל לפי חכמת הקבלה‎

הרב ד"ר מיכאל לייטמן, העומד בראש ארגון  קבלה לעם, הוא תלמידו של הרב ברוך שלום אשלג, הידוע בכינוי הרב"ש. במהלך עשרים השנים האחרונות מעביר הרב לייטמן שיעורי קבלה ובהם הוא מלמד בין היתר גם את כתביו של הרב"ש ואת חזונו לאיחוד עם ישראל.

באחד ממאמריו של הרב"ש מופיע הפסוק: " אלו אנשים שהסכימו ביניהם להתאחד בקבוצה אחת, הבינו שאין ביניהם כל כך התרחקות הדעות, מבחינה זו שמבינים את הנחיצות של עבודה באהבת הזולת, לכן כל אחד יהיה מסוגל לוותר ויתורים לטובת הזולת ועל זה יוכלו להתאחד.

הרב"ש מסביר כאן כי אם אנשים מתוך העם יהיו מסוגלים להגיע להחלטה שהם מוכנים לחיות האחד עבור השני, זה יכול להפוך להיות הבסיס לחיים כעם ישראל. ניתן לראות לא מעט ניסיונות של אנשים להתאחד למען מטרות שונות, אך כאן המטרה היא אהבת הזולת.

כל הכוח שאנו צוברים מגיע למעשה מהסביבה. עם כל הידע שצברנו, כדי להשיג את המטרה הנעלה הזו צריך לבוא בתמימות, בחוסר ידע כביכול. אם אתה עובר למצב של מה נוח לאחר ולא לעצמי, זה יוצר חום, אהבה ושמחה, סביבה שעבורה שווה לחיות. ניסיונות להתאחד למען מטרה אחרת מאהבת הזולת לא יצלחו לאורך זמן, כי מטרת הבריאה היא להביא את כל בני האדם לחיבור.
כדי להגיע להסכמה, האדם צריך להגיע להסכמה שמה שהוא השיג עד כה זה לא מספיק והוא מוכן לצאת לדרך החדשה הזו. בהתאחדות קיים תענוג גדול. אפילו במשחק כדורגל ניתן לטעום רגעים של איחוד ואת התענוג שבהם, אך כאשר האיחוד יעשה למען השגת מטרת הבריאה, ניתן יהיה לשמור את המצב הזה באופן קבוע. במצב זה ניתן לזהות באחר תכונות נפלאות ואהובות שהן למעשה שיקוף של התכונות הפנימיות שבך.

הרב לייטמן מסביר כי האהבה נבנית על עד כמה אתה מוכן לוותר, גם בזוגיות בין גבר לאשה וגם בכל קשר בין אנשים. דרך הוויתור אתה מרחיב את המשפחה שלך ומרחיב את הלב.

שמח אני שנבראתי בדור שכזה, אומר בעל הסולם, בו ניתן לגלות את המשמעות האמיתית של החיים. אנחנו בדור שכזה שבו ניתן להרגיש שוב כמשפחה אחת. על ידי לימוד חכמת הקבלה ניתן ללמוד שוב איך להיות משפחה אחת, משפחת ישראל. הכאב היומיומי יכול להתחלף ברגשות שמחה ואהבה דרך תיקון הקשרים בעם כולו. כל מפגש שיש לנו מבוסס למעשה על החלפת רגשות, וניתן להגיע לשליטה וכיוון נכון של מסירת וקבלת הרגש בין איש לרעהו.